Vasaras Darba Iespējas Skolēniem – Svarīgākais, Kas Jāzina

Vasara skolēniem nav tikai atpūtas laiks, tā ir arī lieliska iespēja apgūt pirmo darba pieredzi, nopelnīt un attīstīt vērtīgas prasmes. Taču atrast piemērotu darbu, īpaši bez iepriekšējas pieredzes, var būt izaicinājums.

Satura rādītājs
Satura rādītājs

Izveidojiet savu CV 15 minūšu laikā

Mūsu bezmaksas prasmīgi izstrādātu CV veidņu kolekcija palīdzēs jums izcelties no pūļa un tikt soli tuvāk jūsu sapņu darbam.

Izveidojiet savu CV

Šajā rakstā izskaidrosim, kādas ir populārākās skolēnu vasaras darba iespējas, kam pievērst uzmanību pirms darba uzsākšanas un kā sagatavoties, lai darbs būtu gan drošs, gan vērtīgs.

Raksta galvenie akcenti:

  • Populārākie vasaras darbi skolēniem – ogu un dārzeņu lasīšana, klientu apkalpošana tirdzniecībā un ēdināšanā, biroja palīgdarbi pašvaldībās, digitālie uzdevumi (sociālie tīkli, tulkošana) un darbs vietējos uzņēmumos.
  • Pirms darba uzsākšanas – pārbaudi vecuma ierobežojumus, maksimālo darba stundu skaitu, paraksti rakstisku līgumu kopā ar vecākiem un pārliecinies, ka darba vide ir droša.
  • Kā izcelties bez pieredzes – sagatavo sakārtotu CV un īsu motivācijas vēstuli, piesakies savlaicīgi, izmanto personiskos kontaktus un esi gatavs īsai klātienes sarunai ar darba devēju.
Āra attēls, kurā laimīga, skaista skolniece pozē pastaigājoties parkā pēc lekcijām koledžā, plati smaidot un apskaujot burtnīcas.

Populārākās vasaras darba iespējas skolēniem


Tas dod trīs tūlītējus ieguvumus: nauda, pirmā pieredze un praktiskas prasmes (laika plānošana, atbildība, sadarbība). Pāris mēnešos jaunietis saprot, kādas profesijas piesaista un ko no viņa gaida darba tirgus, tāpēc nākamajā studiju vai karjeras izvēles brīdī lēmumu pieņemt ir vieglāk.

Atkarībā no skolēna vecuma, interesēm un dzīvesvietas, pieejamas dažādas sezonālās nodarbinātības iespējas. Latvijā nodarbinātības valsts aģentūra nva piedāvā vairākas darba iespējas katru gadu. Šeit ir populārākie varianti, kas tiek regulāri piedāvāti skolēniem visā Latvijā:

Sezonas darbi lauksaimniecībā - Ogu un dārzeņu lasīšana, zāles pļaušana, ziedu stādīšana. Šie darbi īpaši aktuāli laukos vai lauku tuvumā dzīvojošajiem. Tie attīsta izturību un darba disciplīnu.

Tirdzniecības vai ēdināšanas nozares darbi - Palīgdarbs kafejnīcās, saldējuma pārdošana, klientu apkalpošana pie letes, kas ir ideāli skolēniem ar labām komunikācijas prasmēm.

Palīgdarbi ofisā vai pašvaldībā - Dokumentu šķirošana, arhivēšana, informatīvo materiālu izdalīšana, kas ir piemēroti skolēniem, kas meklē mierīgāku vidi un vēlas iepazīt biroja darba specifiku. Šie darbi bieži tiek piedāvāti sadarbībā ar pašvaldībām vai profesionālās izglītības iestādēm, kas veicina jauniešu praktisko pieredzi administratīvā darba vidē.

Apskati padziļinātu ceļvedi 3 efektīvi veidi, kā sekot līdzi jaunākajām vakancēm un iemācies gudri filtrēt piedāvājumus un pamanīt izdevīgākās iespējas pirms citiem!

Digitālie darbi - Vienkāršu sociālo tīklu profilu uzturēšana, satura rediģēšana, dizaina uzdevumi vai tulkošana. Šo izvēlas valodās un datorprasmēs prasmīgāki jaunieši, īpaši Rīgā un citās lielākajās pilsētās.

Darbs pie vietējiem uzņēmējiem vai ģimenes uzņēmumos - Skolēni nereti palīdz vietējos veikalos, darbnīcās vai izklaides parkos. Mazākās pilsētās un ciemos šī var būt viena no pieejamākajām un uzticamākajām iespējām.

Izcel savu pirmo darba pieteikumu ar profesionāli izstrādātu CV dizainu. Izmanto mūsu profesionālās CV veidnes, kas ir īpaši piemērotas arī skolēniem bez iepriekšējas pieredzes.

Meitene pozē ar tehnoloģijām, zīmuli un piezīmju grāmatiņu

Ko jāzina par darba uzsākšanu skolēniem?


Latvijā (un lielākajā daļā ES) skolēnu nodarbinātība balstās uz trim pīlāriem: vecuma sliekšņiem, obligātu rakstisku līgumu un stingrām drošības prasībām. Jaunieša pirmais darbs var būt iedvesmojoša pieredze, taču tikai tad, ja abi , skolēns un vecāki,  precīzi saprot savas tiesības un pienākumus.

Skolēnu vecuma ierobežojumi un darba ilgums

Pirms paraksti jebkuru līgumu, ir vērts saprast, kā Darba likums sadala skolēnu darba iespējas divās vecuma grupās. Noteikumi nosaka gan pieļaujamos darbu veidus, gan maksimālo slodzi, lai jaunietis netiktu pārslogots vai pakļauts bīstamiem apstākļiem.

  • 13–15 gadi – atļauti tikai viegli, nekaitīgi darbi (piem., ogu vai ziedu lasīšana, avīžu piegāde). Slodze nedrīkst pārsniegt 4 h dienā / 20 h nedēļā; virsstundas, naktis un svētku dienas ir liegts.
  • 15–17 gadi – iespējams strādāt līdz 7 h dienā (35 h nedēļā), taču joprojām ir aizliegti bīstami vai smagi darbi, piemēram, darbs ar ķimikālijām, pacelšana virs 10 kg u. tml.

Šie ierobežojumi attiecas arī uz “pieredzes” vai “palīdzēšu ģimenes biznesā” scenārijiem; tie nav formāls sīkums, bet Darba likuma prasība.

Ieskaties rakstā par 10 ieradumi, kas traucē profesionālajai izaugsmei — pārbaudi, vai kāds no tiem nepaslēpjas arī tavā ikdienā, un sāc vasaru ar labiem pamatiem turpmākajai karjerai!

Darba līgums un vecāku paraksts

Nepilngadīgajiem līgums vienmēr tiek slēgts rakstiski. Ja skolēnam vēl nav 18 gadu, līgumu līdzparaksta viens no vecākiem vai aizbildnis. Dokumentā skaidri jālasās:

  • amata nosaukums un pienākumi,
  • darba vietas adrese un grafiks,
  • bruto alga un izmaksas datums,
  • drošības instruktažas kārtība.

Lai izvairītos no strīdiem, saglabājiet līguma kopiju, tā noderēs gan nodokļu jautājumos, gan nākotnes CV.

Lai vēl labāk sagatavotos pirmajam darbam kā skolnieks, lasi un uzzini, kuras prasmes darba devēji visbiežāk novērtē jaunajos darbiniekos.

meitene sēž pretī citam cilvēkam un smaida

Drošība, apmācība un uzraudzība

Pirms pirmās darba dienas jaunietim jāiziet instruktāža par darba drošību; darba devējam jāpiedāvā atbilstošs inventārs (piem., aizsargbrilles vai cimdi). Ja darbs notiek ārā vai saskarē ar klientiem, jānorīko atbildīgā persona, pie kuras skolēns var vērsties jautājumu gadījumā. Vecākiem savukārt ieteicams regulāri pārrunāt, kā sokas, vai nav pārmērīga slodze vai darbi, kas neatbilst līgumam.

Atalgojums, nodokļi un bankas konts

Minimālo algu zem skolas vecuma neviens neatceļ. Arī 14 gadniekam samaksai jābūt vismaz minimālās stundas likmes apjomā. Lielākā daļa darba devēju algu pārskaita uz banku; ja jaunietim nav sava konta, laikus atveriet Jauniešu kontu un pārrunājiet, kā seko līdzi ienākumiem un nodokļu aprēķiniem (IIN tiek ieturēts pēc vispārējās kārtības).

Īpašas prasības, strādājot citā ES valstī

Princips ir līdzīgs, tas ir, līdz 15 gadiem – tikai viegli darbi, taču var parādīties nianses: nepieciešama vietējās pašvaldības atļauja (piem., Vācijā) vai obligāts pamata darba drošības kurss (Zviedrijā). Pirms došanās vasaras praksē ārpus Latvijas pārbaudiet konkrētās valsts oficiālo informāciju un prasiet darba līguma projektu iepriekš.

Lai saprastu, kādi punkti līgumā ir vissvarīgākie un kā nepieļaut kļūdas, noteikti izlasi arī šo rakstu par to, ko noskaidrot pirms darba līguma parakstīšanas.

Kā izcelties konkurencē, ja nav pieredzes?


Lai gan skolēni bieži nav paspējuši uzkrāt profesionālu pieredzi, darba devēji augstu vērtē centību, atbildību un patiesu vēlmi mācīties. Konkurence uz vasaras darbiem var būt sīva – īpaši populārākajās vietās –, taču ar pāris pārdomātiem soļiem iespējams būt pamanāmam un izcelties starp citiem kandidātiem. 5 padomi, kā palielināt savas iespējas:

Sakārtots “mini-CV”: Apraksti mācību sasniegumus, brīvprātīgo projektu vai pulciņu rezultātus (piem., “palīdzēju klasē noorganizēt labdarības tirdziņu ar 150 € ieņēmumiem”). Skaitļi aizstāj trūkstošu darba pieredzi.

Īsa motivācijas rindkopa: Trīs teikumi – kāpēc interesē konkrētais uzņēmums, kā vari palīdzēt un ko cerēsi iemācīties. Garas, vispārīgas vēstules vietā dod priekšroku īsiem, konkrētiem faktiem.

Savlaicīga pieteikšanās: Populārākie darba devēji sludinājumus publicē jau martā–aprīlī; pārbaudi portālus reizi nedēļā un reaģē 24 stundu laikā.

Lasi arī mūsu rokasgrāmatu kā darba intervijā iegūt darba devēja uzticību un garantēt amata iegušanu, lai soli pa solim gūtu padomus, kas palīdzēs pārsteigt atlasītājus un droši noslēgt darījumu par vēlamo vietu.

Personiska tikšanās: Ja iespējams, aiznes pieteikumu klātienē: 30 sek. “lifta runa” par savām prasmēm bieži atstāj spēcīgāku iespaidu nekā anonīms e-pasts.

Uzticamu ieteicēju izmantošana: Līdzi pievieno skolotāja vai pulciņa vadītāja īsu atsauksmi; personīga rekomendācija nereti nosver izvēli Tavā labā.

Izveido savu pirmo CV ātri, vienkārši un profesionāli, izmantojot mūsu ērtu CV veidošanas rīku – tas palīdzēs tev izcelties jau pirmajā darba pieteikumā!

Drošība, darba slodze un vecāku loma


Lai vasaras darbs kļūtu par vērtīgu un patīkamu pieredzi, svarīgi jau laikus vienoties par praktiskajiem jautājumiem, kas ietekmē skolēna labsajūtu un drošību. Gan skolēniem, gan vecākiem jābūt informētiem par darba slodzi, darba apstākļiem un pienākumiem. Tāpat svarīgi ir nodrošināt emocionālo atbalstu un iedrošinājumu, jo pirmais darbs bieži vien ir arī pirmais solis pieaugušo pasaulē.

Lūk, par ko ieteicams vienoties un sekot līdzi:

  • Maksimālā darba slodze – atbilstoši likumam un skolēna vecumam. Nedēļā nedrīkst pārsniegt atļauto stundu skaitu, un jāatstāj laiks atpūtai un hobijiem.
  • Transporta un laika plānošana – saplānojiet, kā bērns nokļūs uz darbu un atgriezīsies mājās, vai būs nepieciešams sabiedriskais transports, un vai darba laiks atbilst ģimenes ritmam.
  • Darba samaksa un nodokļi – pārrunājiet, kāda būs alga, vai līgumā viss ir skaidri noformēts, kā arī to, vai un kādi nodokļi no tās tiks ieturēti.
  • Darba drošība – pārliecinieties, ka darba vide ir fiziski droša un piemērota skolēna vecumam un spējām. Jautājiet, vai darba devējs nodrošina apmācību vai darba instrukcijas.
  • Darba saturs un uzraudzība – pārrunājiet, kādi būs ikdienas pienākumi, un vai darba vadītājs būs pieejams atbalstam un uzraudzībai.

Vecāku loma šajā procesā nav tikai uzraudzītāja, bet arī atbalstītāja – sniedziet padomus, palīdziet sagatavoties pirmajai darba dienai un pārrunājiet ikdienas iespaidus, lai skolēns justos pārliecināts un drošs.

Jauna sieviete pludmalē izmanto savu klēpjdatoru

Lai pārliecinātos, ka visas pūles vasaras darba iegūšanā atmaksājas, iepazīsties arī ar mūsu ieteikumiem, kā veiksmīgi sagatavoties virtuālai darba intervijai – kas nereti ir pēdējais, bet izšķirošais solis.

Kāda ir ilgtermiņa vērtība vasaras darbam?


Vasaras darbs skolēniem sniedz ne tikai iespēju nopelnīt, bet arī ieliek pamatus personīgai un profesionālai izaugsmei. Šis ir viens no pirmajiem soļiem ceļā uz finansiālu neatkarību un sapratni par darba pasauli. Vēl svarīgāk – tas sniedz prasmes un pieredzi, kas paliek daudz ilgāk nekā tikai vasaras mēnešus.

Lūk, kāda ir ilgtermiņa vērtība vasaras darbam:

Attīsta darba ētiku un atbildības sajūtu. Skolēns iemācās būt precīzs, pildīt pienākumus un uzņemties atbildību par paveikto darbu – īpaši svarīgi nākotnes darba attiecībās.

Veicina komunikācijas un sadarbības prasmes. Strādājot komandā ar dažāda vecuma cilvēkiem, jaunietis iemācās klausīties, izteikties un sadarboties – šīs prasmes ir būtiskas jebkurā profesijā.

Palīdz iepazīt dažādas profesijas un darba vidi. Pat vienkāršs vasaras darbs ļauj saprast, kā darbojas uzņēmums, kā notiek klientu apkalpošana, un kāda ir konkrētās nozares ikdiena – tas var palīdzēt izvēlēties nākotnes profesiju.

Sniedz pirmo ierakstu CV un iespēju iegūt atsauksmi nākotnei. Vasaras darbs kļūst par pirmo oficiālo darba pieredzi, ko iespējams norādīt CV un izmantot turpmākajās darba vai prakses pieteikšanās reizēs.

Dod pārliecību par sevi un neatkarību. Apziņa, ka vari nopelnīt pats, paaugstina pašvērtējumu un veicina neatkarību – tas ir būtisks solis ceļā uz pieaugušo dzīvi.

Ja vēlies izcelties vasaras darbā un iegūt vairāk nekā tikai kabatas naudu, izlasi arī, kā spēja uzņemties lielāku atbildību darbā ietekmē Tavu attīstību un iespējas

Izveidojiet savu CV, izmantojot labākās veidnes

Biežāk uzdotie jautājumi (FAQ)

Cik agrā vecumā var sākt strādāt vasaras brīvlaikā?

Latvijas likumdošana paredz, ka ar vecāku rakstisku piekrišanu skolēni drīkst uzsākt darbu no 13 gadu vecuma, ja darbs ir viegls un nekaitīgs veselībai vai attīstībai. Piemēram, darbs lauku saimniecībā, avīžu piegāde vai vienkārši palīgdarbi uzņēmumos ir atļauti, ja tiek ievēroti bērnu tiesību aizsardzības normatīvi.

Vai skolēnam ir vajadzīgs CV?

Jā – pat ļoti vienkāršam vasaras darbam ir ieteicams sagatavot CV. Tas var būt īss, taču tajā jāietver pamatinformācija par sevi, izglītību, svešvalodu zināšanām, hobijiem un motivāciju. CV sniedz darba devējam profesionālu pirmo iespaidu un parāda, ka kandidāts ir nopietni ieinteresēts.

Vai vasaras darbs var ietekmēt mācību rezultātus?

Pareizi plānojot darba un atpūtas laiku, vasaras nodarbinātība parasti veicina pozitīvu ietekmi uz skolēna attieksmi un prasmi pārvaldīt savus resursus. Jaunieši bieži attīsta disciplīnu, darba ētiku un laika plānošanas iemaņas, kas palīdz arī mācībās.

Izveidojiet savu CV 15 minūšu laikā

Mūsu bezmaksas prasmīgi izstrādātu CV veidņu kolekcija palīdzēs jums izcelties no pūļa un tikt soli tuvāk jūsu sapņu darbam.

Izveidojiet savu CV

Vēstuļu paraugi lejupielādei

Motivācijas vēstules veidne
Motivācijas vēstules veidne
Motivācijas vēstules dizains
Motivācijas vēstules dizains
Motivācijas vēstules veidne studentiem - augstskola
Motivācijas vēstules veidne studentiem - augstskola
Veidne motivācijas vēstulei, lai iesaistītos
Veidne motivācijas vēstulei, lai iesaistītos