Lai arī tirgū labu programmētāju trūkst un par tiem cīnās personālatlases kompānijas un uzņēmumi tos pārvilina no konkurentiem, meklējot darbu programmēšanas jomā, jums tāpat būs nepieciešams labs programmētāja CV, kas var pavērt jaunas iespējas jūsu karjerā un palīdzēt “pārdot” sevi kā profesionāli.
Nepieciešama palīdzība? Jūs esat nonācis īstajā vietā! Šajā rakstā mūsu pieredzējušie personāla atlases eksperti ir apkopojuši daudz vērtīgus padomus, kas ļaus sagatavot konkurētspējīgu programmētāja CV. Tāpat piedāvājam dažādus programmētāja CV paraugus . Jums tikai jāreģistrējas mūsu mājaslapā!
Zemāk esam sagatavojuši programmētāja CV piemēru, ko varat izmantot kā paraugu, gatavojot savu nākamo vai pirmo CV.
Darba algas programmētājiem
Programmētāju algas Latvijā pēdējos gados strauji augušas – proti, statistikas pārvaldes dati liecina, ka 2018.gadā programmētāji saņēma vidēji 2644 eiro pirms nodokļu nomaksas. Pēc Latvijas Valsts ieņēmumu dienesta 2022. gada maija datiem šobrīd vidējā alga ir aptuveni 3155.00 eiro.
Svarīgi atcerēties, ka, līdzīgi kā citās jomās, arī IT sektorā algas atšķiras atkarībā no darbinieka specializācijas, prasmēm un pieredzes, tomēr jebkurā gadījumā tā vairākas reizes pārsniedz Latvijā vidējo algu. Tāpat svarīgs fakts ir sīvā konkurence cīņā par labākajiem šīs jomas speciālistiem, kas nākotnē varētu vēl vairāk veicināt programmētāju algas pieaugumu.
Kā uzrakstīt labu programmētāja CV no nulles
Ja šis būs jūsu pirmais programmētāja CV, vispirms rūpīgi pārdomājiet, kādas prasmes un pieredze jums ir un kā tā var noderēt nākamajā darba vietā. Ar ko sākt? Sarakstiet uz A4 lapas visas savas specifiskās zināšanas, pieredzi un personīgās īpašības, kas jūs padara par labāko programmētāju, un tad sastrukturējiet šo informāciju CV, īpaši izceļot svarīgāko vai to, kas prasīta konkrētajā darba sludinājumā.
Un pats labākais - mūsu programmētāja CV paraugos jums tikai jāsavada prasītā informācija, jo par noformējumu parūpēsimies mēs.
Atcerieties – CV sagatavošanā ir vairāki pamatprincipi, kas jāievēro, lai jūsu CV vispār kāds pamanītu. Nezināt, kam pievērst uzmanību? Lūk, 7 padomi veiksmīgam programmētāja CV !
- Neizmantojiet standarta CV – pielāgojiet to konkrētajam darba sludinājumam
- Izrādiet interesi un zināšanas par jomu, kurā meklējat darbu
- Izceliet savas “īpašās programmētāja prasmes”– gan tehniskās zināšanas, gan personīgās īpašības
- Lietojiet profesionālu un gramatiski pareizu valodu atbilstoši darba vai jomas specifikai
- Neveidojiet savu CV pārāk garu – ieteicamais garums ir maksimums 1,5 lapas
- Lietojiet labi salasāmu burtu izmēru – ieteicamais izmērs ir 10-12
- Sagatavojiet CV ar skaistu un profesionālu dizainu - tam lieliski palīdzēs mūsu programmētāju CV piemēri
Izkārtojums
Līdzīgi kā citu jomu CV, arī programmētāja CV parasti sastāv no šādām sadaļām:
- kontaktinformācija
- profesionālais kopsavilkums
- prasmes
- darba pieredze
- izglītība
- papildu izglītība
- iegūtie sertifikāti
- atsauksmes no iepriekšējiem darba devējiem
Programmētāja CV informāciju var izkārtot ļoti dažādos veidos, taču svarīgi, lai lasītājam informācija CV būtu ērti pārskatāma un, kas ir vēl svarīgāk - palīdzētu izcelt jūsu spēcīgās puses jeb “īpašās programmētāja” prasmes. Un tas savukārt nozīmē, ka CV jāizvēlas tāds izkārtojums, kas jums to var palīdzēt izdarīt.
Mūsu piedāvātajos programmmētāja CV paraugos jūs noteikti atradīsiet savai situācijai piemērotāko CV dizainu.
Formāts un struktūra
Programmētāja CV informāciju var izkārtot trīs veidos: hronoloģiskajā, funkcionālajā un kombinētajā, ko savā starpā atšķir informācijas strukturēšanas un izkārtošanas veidi:
- funkcionālajā CV uzsvars tiek likts uz jūsu galvenajiem prasmju blokiem;
- hronoloģiskajā CV darba vietas tiek norādītas hronoloģiskā secībā;
- kombinētajā CV tiek izmantotas abas augstāk minētās pieejas.
Ja jums ir plaša darba pieredze IT jomā, varat izmantot hronoloģisko CV, kurā norādata darba vietas hronoloģiskā secībā un katrā no tām veiktos pienākumus. Bet, ja jums nav ilgas pieredzes, taču lepojaties ar dažādām IT prasmēm, gatavojot programmētāja CV, iesakām izvēlēties funkcionālo CV, jo tajā varēsiet uzskaitīt savas prasmes, kas jūsu gadījumā būs jūsu galvenais “pārdošanas punkts”. Meklējiet idejas funkcionālajam CV? Dažādi programmētāju CV paraugi pieejami te !
CV kontaktinformācijas sadaļa
CV kontaktinformācijas sadaļa tiek izvietota CV sākuma daļā, un tajā jāiekļauj jūsu vārds un uzvārds, kā arī svarīgākie veidi, kā ar jums sazināties, piemēram, telefona numurs un e-pasts. Zemāk ir divi piemēri, kā veidot CV kontaktinformācijas sadaļu.
Juris B. (pk. 010230-0000)
Facebook konts: facebook_juris21
Darba tel. 62282910
Lapu iela 15
Šajā piemērā nav norādīts darba meklētāja pilns vārds un uzvārds, nav uzrakstīta pilnīga adrese (proti, nav skaidrs, kurā pilsētā potenciālais darbinieks dzīvo), un nav informācijas par e-pastu, kas noteikti ir daudzkārt svarīgāks par Facebook nosaukumu. Un kas vēl – ir norādīts darba telefons, kas nav ētiski pret esošo darba devēju un var traucēt ar jums sazināties ārpus darba laika.
JURIS BĒRZIŅŠ
Mob.telefons: 22222910
E-pasts: juris@pasts.lv
Adrese: Lapu iela 15, Liepāja, LV-1021
Mājaslapa: www.jurisprogramme.lv
Šajā piemērā pretendents ir norādījis pilnu vārdu un uzvārdu, turklāt tas ir izcelts ar lielākiem burtiem, ir norādīta pilna dzīvesvietas adrese un ar profesiju saistīta mājaslapa, kas kalpo kā CV papildinājums un portfolio vienlaikus.
Pieredze (un ko darīt, ja jums nav pieredzes)
Nereti cilvēkiem šķiet, ka labu programmētāja CV var uzrakstīt tikai tie, kam ir gadiem ilga pieredze programmētāja darbā. Tā gluži nav. Neapšaubāmi, pieredzes sadaļa ir svarīga, taču, īpaši programmēšanas jomā, darba devēju vairāk interesēs jūsu tehniskās prasmes (piemēram, programmēšanas valodas, ko pārrzināt).
Tāpēc, ja jums nav darba pieredzes kā programmētājam, savā CV noteikti norādiet jebkuru citu pieredzi, kas jūs attīstījusi kā “programmētāju” vai “IT jomas speciālistu” - piemēram, esat piedalījies programmēšanas vasaras skolā vai piedalījies IT hakatonos, apmeklējis specifiskus kursus, palīdzējis kādam uztaisīt mājaslapu vai sniedzis cita veida IT atbalstu.
Uzskaitot konkrētas darba vietas, noteikti norādiet uzņēmuma nosaukumu, atrašanās vietu, savu amatu un darba periodu. Zemāk ir divi piemēri, kā norādīt darba pieredzi cilvēkam, kas nav guvis pieredzi darbā kā pārdevējs, taču aktīvi darbojies klientu apkalpošanas jomā.
Zemāk doti divi piemēri, kā norādīt pieredzi, ja neesat strādājis programmētājs, taču esat zināšanas ieguvis citā veidā.
PIEMĒRS:
SIA “AutoRent” | projekta vadītāja asistents IT jomā
2020-2022
Mājaslapas izstrāde, jaunu sadaļu programmēšana, informācijas papildināšana, ikdienas IT sistēmas uzturēšanas darbu veikšana
Izglītība: kā iekļaut savu akadēmisko izglītību
Šajā sadaļā svarīgākais ir norādīt izglītību. Parasti te norāda augstāko izglītību, piemēram, bakalaura vai maģistra studijas. Jūsu pabeigtā vidusskola vai pamatskola jūsu nākamajam darba devējam visbiežāk neinteresēs, un tikai aizņems jūsu CV vietu, ko jūs varētu veltīt svarīgākai informācijai. Norādot izglītību, varat sākt ar izglītības iestādes nosaukumu vai arī ar iegūto grādu (skat piemērus).
PIEMĒRS:
Rīgas Tehniskā Universitāte,
2005-2009
Maģistra grāds datorsistēmās
Programmētāja CV prasmju sadaļa
Labiem programmētājiem jāpiemīt dažādām prasmēm. Nešaubīgi - darba devējus interesēs jūsu specifiskās IT zināšanas, taču neaizmirstiet, ka ikviens darba devējs meklē arī spēcīgas un amata pienākumiem atbilstošas personības, tāpēc CV norādiet gan savas profesionālās, gan personīgās prasmes.
Lai par jūsu “lielisko prasmju komplektu” uzzinātu arī nākamais darba devējs, neaizmirstiet tās izcelt savā programmētāja CV! Zemāk ir piemērs, kāda veida prasmes varētu iekļaut programmētāja CV.
Profesionālās prasmes- augstākā izglītība informācijas tehnoloģijās
- 10 gadu pieredze programmēšanā
- zināšanas un pieredze darbā ar C++/, JavaScript, PHP
- pieredze darbā ar mājaslapu izstrādi
- zināšanas par datubāzēm un to veidošanu - MySQL, MariaDB, MS SQL
- zināšanas par AJAX, JS, CSS, HTML5, REST AP
- Agile projektu vadības pieredze
- teicamas saskarsmes prasmes ar klientiem
- analītiskas spējas un prasmi klienta idejām atrast atbilstošu risinājumu
- IT projektu komandas vadības prasmes
- spēja spēja patstāvīgi plānot darbu un pieņemt lēmumus
- vēlme strādāt komandā
- augsta atbildības sajūta
- precizitāte
Profesionālais kopsavilkums
Kas tad īsti profesionālais kopsavilkums un kāpēc tas vajadzīgs? Tas ir īss jūsu apraksts, kurā izceltas jūsu spēcīgākās puses – zināšanas, prasmes vai pieredzes profesionālajā jomā. Parasti šī sadaļa tiek iekļauta programmētāja CV augšpusē un visdrīzāk būs pirmā lieta, ko par jums izlasīs personāla atlases speciālists. Tai jābūt perfektai un pārliecinošai!
Profesionālajā kopsavilkumā iekļaujiet un izceliet (piemēram, treknrakstā ) svarīgāko informāciju, kas varētu jūs izcelt starp pārējiem kandidtātiem, piemēram, jūsu gūtā pieredze, kvalifikācija, sertifikāti, spēcīgākās prasmes vai svarīgi sasniegumi IT jomā.
Zemāk ir divi profesionālā kopsavilkuma paraugi, ko var izmantot programmētāja CV:
Šajā piemērā ir izcelts (tai skaitā vizuāli) pieredzes ilgums, specifiskās programmētāja zināšanas, kā arī projektu vadibas pieredze, kas var būt nozīmīgs “pārdošanas aspekts”, ja tiek meklēts cilvēks, kas vienlaikus var programmēt un vadīt IT projektus.
Šī piemēra galvenais trūkums ir pārāk vispārīgais saturs, proti, nav skaidrs, cik ilga ir darba pieredze, kurā jomā ir iegūta augstākā izglītība un kādās jomās šis programmētājs ir specializējies (ir tikai vispārīga norāde par mājaslapām). Tas nav nepareizs, taču arī nerada pārliecinošu pirmo iespaidu!
CV papildu sadaļas
Bez darba pieredzes un izglītības, programmētaja CV var papildināt ar papildu informāciju, kas jums var palīdzēt nākamajam darba devējam parādīt savas spēcīgās puses un raksturot jūs kā personību. Papildu sadaļās visbiežāk norāda informāciju par valodu prasmēm, datorprasmēm, kā arī izietajiem kursiem un iegūtajiem sertifikātiem. Tāpat šajā sadaļā bieži iekļauj iepriekšējo darba devēju kontaktus, kas var sniegt par jums atsauksmes, kā arī jūsu intereses.
Datorprasmes un sertifikāti
Programmēšanas jomā šī CV sadaļa ir īpaši svarīga, ko darba devējs noteikti apskatīs. Te jūs varat plašāk aprakstīt savas specifiskās IT zināšanas – piemēram, programmēšanas valodas, kurās orientējaties vai specifiskus kursus, kur esat papildinājis savas IT zināšanas.
Valodu prasmes
Lai arī var šķist, ka programmētājs visu savu laiku vienatnē pavada pie datora ekrāna, tā gluži nav. Mūsdienās nereti programmētāji piedalās sanāksmēs ar klientiem vai pat vada IT projektus un šie pienākumi iekļauj sarunas ar cilvēkiem – daudziem un dažādiem, līdz ar to svarīgi CV parādīt jūsu valodu prasmes.
Šīs prasmes parasti tiek norādītas CV beigu sadaļā un tiek izkārtotas tabulā. Norādot valodu zināšanas, novērtējiet savas spējas, sazināties šajā valodā rakstiski, mutiski vai arī izprast dzirdētu informāciju. Parasti zināšanas novērtē skalā no 1-5 vai ar vārdiem “labi”, “ļoti labi”, “vidēji”, utt.
Kā uzrakstīt izcilu programmētāja CV
Iespējams, jūs esat pats labākais programmētājs savā pilsētā vai pat valstī, taču, ja to nemācēsiet parādiet savā CV, neviens to nekad neuzzinās. CV ir jūsu galvenais ierocis ceļā uz labu darbu - izmantojiet to!
Lūk, 9 zelta padomi, kas jums ļaus atrast savu sapņu darbu.
- Ja vēlaties izmantot standarta CV, nedariet to !
- Izlasiet darba sludinājumu un centieties izprast, kāda veida programmētāju uzņēmums meklē.
- Lietojiet īstos atslēgas vārdus (īpaši tos, kas minēti darba sludinājumā) un specifisku IT nozares terminoloģiju.
- Sagatavojiet spēcīgu profesionālo kopsavilkumu, iekļaujot tajā savu svarīgāko “programmētāja pārdošanas punktu” – pieredzi, specifiskas zināšanas vai īpašus sasniegumus.
- Īpaši izceliet to informāciju, kas darba devējam obligāti jāpamana, piemēram, ar krāsām, ikonām, izceltu tekstu vai rāmīšiem.
- CV nav bezizmēra –neiekļaujiet tajā nebūtisku informāciju !
- Izvēlieties CV dizainu, kas atšķirsies no citiem.
- Pārlasiet CV un izlabojiet visas gramatikas un stila kļūdas
- Un visbeidzot – atcerieties, ka CV ir jūsu vizītkarte, tāpēc tam jābūt perfektam un jāatšķiras no citiem. Jā, tieši tik vienkārši!
Papildiniet savu CV ar motivācijas vēstuli
Nekad nenovērtējiet par zemu motivācijas vēstuli! Tā nav tikai lapiņa, kas papildina jūsu CV. Tā ir vieta, kur varat atklāt savu motivāciju strādāt konkrētā uzņēmumā, kā arī plašāk aprakstīts savas īpašās “progammētāja” prasmes. Rakstot motivācijas vēstuli, vienmēr palīdziet lasītājam ieraudzīt svarīgāko - izmantojiet rindkopas, pasvītrojiet vai citādi izceliet nozīmīgākās teksta daļas.
Neesat rakstījis motivācijas vēstuli? Nesatraucieties. Mēs esam par to padomājuši.Izmantojot mūsu programmētāja CV piemērus , jūs iegūsiet pieeju arī mūsu sagatavotajiem motivācijas vēstuļu paraugiem.
Biežāk uzdotie jautājumi
Viena no biežāk pieļautajām kļūdām ir standartizēta programmēta’ja CV izmantošana visiem darba sludinājumiem. Lai arī varētu šķist, ka “programmētāji ir programmētāji”, tā tas gluži nav. Ja tiek meklēts programmētājs darbam ar mājaslapām, tad noteikti jāuzsver sava pieredze tieši šajā jomā, taču, ja uzņēmumam nepieciešams IT projektu vadītājs, ir jānorada ne tikai savas programmēšanas prasmes, bet arī projekta komandas vadības prasmes, kas noderētu vadītāja amatā.
Otra bieži pieļautā kļūda ir nepietiekama informācija par iepriekšējo darba pieredzi un pienākumiem, piemēram, CV norādīti tikai uzņēmumi un pieredzes ilgums, bet nav informācijas par veiktajiem pienākumiem.
Izvēloties darbiniekus IT jomā, darba devējs noteikti pievērsīs uzmanību kanditāta izglītībai un iepriekšējai darba pieredzei, taču ir viens triks, kas palīdzēs jums izcelties starp citiem līdzīgiem kandidātiem – atšķirīgs un profesionāli veidots CV dizains.
Mūsdienās ir pieejami simtiem dažādi programmētāja CV dizaini, kas ļaus jums vizuāli efektīvāk izcelt un parādīt savas spēcīgākas puses. Ja neprotat veidot dizainu pats, apskatiet mūsu programmētāja CV paraugus lejup ielādei!